Hoşgeldiniz Bugün 12 22 2014
#

Çabuk Geçen Hayatlar

#
ada

>Ölüm gibi yaşamın vazgeçilmez gerçeğidir yaşlılık! Yaşlı insanlara, hayatlarının nasıl geçtiğini sorduğumuzda, dolu dolu ama göz açıp kapayıncaya kadar çabuk geçtiğini söylerler…>Ancak genç insanlar, yaşlılık gerçeğini ve hayatın çok çabuk geçeceğini genelde gözardı ederler. Kaç yaşında olursa olsun yetişkin her insan, dönüp geride kalan hayatına baktığında aklında belli-belirsiz hatıraların kaldığını görür. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde başından geçen iyi ve kötü olayları, onu heyecanlandıran şeyleri, aldığı önemli kararları, ulaşmak için hırsını yaptığı ve yıllarını verdiği amaçları, daha sonra zorlukla hatırladığında, hepsinin geçmişte kalan birer anıdan ibaret olduğunu görür. Bu nedenle çoğu zaman “koca bir hayatı” anlatmak, en fazla birkaç saat alır. 

>Sadece birkaç saniye düşünerek kavranabilecek bu gerçek, insanı hayatının hangi döneminde olursa olsun durup bir karar almaya sevk etmelidir. Örneğin, 40 yaşında olan bir insan 65 yaşına kadar yaşamayı umuyorsa bilmelidir ki önünde kalan 25 sene, geçirdiği 40 sene kadar çabuk geçecektir. Aynı kişi 90 yaşına kadar da yaşayacak olsa, değişen hiçbir şey yoktur. Çünkü önünde kalan yıllar uzun da olsa, kısa da olsa eninde sonunda tükenip sona erecektir. İşte bu noktada insanın yaşlanması, dünyanın geçici bir mekan olduğunun en keskin hatırlatıcılarındandır. İnsan ne yaparsa yapsın, bu dünyadan bir daha geri dönmemek üzere ayrılacaktır. 

>Dolayısıyla hayata çok daha gerçekçi bakmak lazım.. Zaman çok hızlı geçmekte ve geçen her gün insanı daha genç ve dinamik bir yapıya değil, aksine ayette bildirildiği gibi “bir zaafa” düşürmektedir. Kısacası yaşlanmak, insanın acizliğinin önemli bir göstergesidir. İlerleyen zamanın insan bedeni ve zihni üzerinde yarattığı tahrip edici etki apaçık bir gerçektir. 

>Etrafımızda olanlar yarın olmayabilir, biz yarın burada olmayabiliriz.. Gideceğimiz yer hep aynı.. Hayatsa çok geçici ve kısa.. 

>O halde sadece bu hayata tüm tutkularımızla bağlanıp ruhlarımızın sonsuzluğunu unutmak niye? 

<O'dur ki, sizi topraktan, sonra bir damla sudan, sonra bir alak'tan (embriyodan) yarattı; sonra sizi bir bebek olarak çıkarmakta, sonra güçlü (erginlik) çağınıza erişmeniz, sonra da yaşlanmanız için size (belli bir ömür vermektedir). Sizden kiminin daha önce hayatına son verilmektedir; adı konulmuş bir ecele erişmeniz ve belki aklınızı kullanmanız için (Allah sizi böyle yaşatır). (Mümin Suresi,67)>


    Yorum Yap