Hoşgeldiniz Bugün 12 22 2014
#

Atlar Hakkında bilgi

#
ada

Atlar nereden geliyorlar?

Memeli ailesinin bir üyesi olan atların, Latince ismi Equus Caballus'tur ve atlar, eşşekler ve poniler, küçük bir köpeğe benzeyen bir tür tarih öncesi yaratık olan Hyracotherium'un soyundan türemişlerdir. Yaşam süreleri 20 ila 35 sene arasındadır. 

Bugün asıl amacımız size atların bilimsel geçmişini anlatmak değil. Asırlardır birlikte yaşadığımız, ilk evcilleştirdiğimiz dostlarımızı daha yakından tanımanızı sağlamak. 

Eski zamanlarda atlar, her ne kadar bir yerden bir yere ulaşım amacıyla kullanılıyorduysalar da artık taşımacılık yapan atlara ya köylerde ya da turistik mekanlarda rastlıyoruz. 

Genellikle evcilleşmiş olan bu dört bacaklı dostlarımızın bazı akrabaları hala (özellikle Amerika'da) vahşi doğada yaşamlarını sürdürmekteler. Ayrıca, köylerde ''Yılkı atı'' olarak bilinen, yaşlanmış, sakatlanmış, artık iş görmeyecek atlar da doğaya salınmakta ve zamanla üreyerek vahşi yaşamın bir parçası olmaktalar. 

Bunun dışındaki durumlarda atlar, daha çok sportif amaçlarla beslenmekteler. Hipodrom yarışçılığı, cirit, engel atlama ve dresaj gibi pek çok farklı dalda biz binicilere hizmet vermekte ve yardım etmekteler. 

Atların özellikleri nelerdir?

Atlar, genellikle asil olmalarıyla tanınsalar da pek çok insanın bilmediği bir diğer özellikleri de hassas canlılar olmalarıdır. Evet, yakınına gittiğinizde cüssesi sebebiyle ürktüğünüz bu iri ve heybetli canlı dış görünüşünün tam aksi bir yapıya sahip ve son derece hassastır. Düzenli tüy ve deri bakımına, veteriner kontrolüne, tırnak bakımına, antremana ve ilgiye ihtiyaç duyarlar. 

Atlar, tıpkı köpekler ve kediler gibi, birçok farklı cinse ayrılmaktadırlar. Genel kanının aksine midilliler (ponyler) bir at cinsi değildirler. Atla midilliyi (pony) birbirinden ayıran fark, yaşları ya da geldikleri kökenleri değil, boylarıdır.  

Atın boyu, cidago kemiği denilen bir kemikten ölçülmektedir ve bu kemik, hayvanın vücudundaki, hareketsiz, en yüksek noktadır. Atın boynunun bitip, sırtının başladığı noktada yükselmektedir. Eğer hayvanın boyu 1.50 cm'den kısaysa, midilli (pony) , uzunsa at olarak sınıflandırılır. 

Bunun dışında atların cinsiyetlerine göre de kendilerine has adları vardır. Erkek atlara aygır, dişi atlara kısrak ve kısırlaştırılmış atlara da iğdiş denilir. Yavru at ya da midillilere ise tay denir. 

At binmek hakkında bilmeniz gerekenler

At binmek, eğlenceli olduğu kadar efor sarf edilmesi gereken, öğrenmesi uzun yıllar alan ciddi bir spordur ve harcadığınız her ana değer. Sonuçta binicilik, bir başka canlıyla bir bütün halinde yapılan yegane spordur ve bunun keyfi (özellikle de sıkı bir hayvanseverseniz) dünyada başka hiçbir şeyle boy ölçüşemez. 

Yurt dışında biniciliğin Türkiye'dekinden daha gelişmiş olduğu bir gerçektir. Bunun nedeni biraz sosyoekonomik, biraz da tesislerin azlığı olarak gösterilebilir. 

Biniciliği öğrenmeye meraklıysanız internette bulabileceğiniz kulüplerde ya da çiftliklerde bu hizmetten kolayca faydalanabilir ve bu güzel deneyimi yaşayabilirsiniz. Fakat bir binicilik eğitmeni olarak size tavsiyem yaş sınırlarını dikkate almanızdır. Eğer kendiniz için bu sporu denemek istiyorsanız, herhangi bir atlı spor kulübüne ya da çiftliğe başvurabilirsiniz ama konu, 12 yaşındaki ya da altındaki çocuğunuzsa size tavsiyemiz sayıları günden güne artan ve 3-12 yaş grubuna hitap eden midilli kulüpleri (pony club) olacaktır.  

Midilli (pony) kulüplerinde çocuklar, kendi vücut gelişimlerine uygun ve onların denge ve güç seviyelerine uyumlu canlılarla bir arada vakit geçirerek hem günümüzdeki şehir yaşamından dolayı zaman zaman mahrum kaldıkları hayvan sevgisini tadacaklardır, hem de kendileri için daha güvenli bir şekilde, çocukların dilinden anlayan eğitmenlerle bu sporu sevecek ve belki de geleceğin büyük ve önemli binicileri olacaklardır. 

 

Başlığımıza geri dönersek atlar, sevgi dolu, bazen biraz ürkek, ot obur, kocaman kalpli ve insanlarla bağ kurmaya düşkün canlılardır. Size tavsiyem en kısa zamanda bir atlı spor kulübüne gitmeniz ve bu güzel canlıları yakından görmenizdir. 

 

 

At`lar; Katır, Zebra ve Eşeklerle Equus familyasından olan memelilerdir.

 • Aygır: Erkek at

 • Kısrak: Dişi at

 • Yavrusu: Tay

 • Pony: Yavru at değildir, büyümeyen küçük atlardır. Kendi cinslerine göre değişik adlar alırlar.

Don

At renklerine "Don" adı verilir Başlıca At Donları:

 • Yağız: Siyah

 • Kır: Beyaz

 • Doru: Gövde kahverengi kuyruk ve yeleler siyah

 • Demir Kır: Gri ve Beyaz karışık

 • Al: Kızıl

 

 • Bir kısrağın hamilelik süresi 11 ay`dır.

 • Bir Atın yüksekliğinin ölçü birimi "El"dir. Bir el 10,5cm.dir. Cinslerine göre değişse de ortalama yükseklik 16-17 el`dir.

 • At`lar 30 yaşına kadar yaşayabilseler de, ortalama yaşam süreleri 20-25 yıl kadardır. Belirlenen En yaşlı At "Old Billy" adında Bir İngiliz moura atıdır ve 62 yıl yaşamıştır.

 • Çalışan veya sert zeminde yolculuk eden atların tırnaklarının Nal ile korunması gerekir.

 • Atların tırnakları bizim el ve ayak tırnaklarımız gibi uzar ve kesilmeleri gerekir. Bu nedenle 4-6 haftada bir nalların sökülüp tırnaklar kesildikten sonra yeniden Nal çakılması gerekir.

 • Atların, Pony`ler dâhil 350 nin üzerinde cinsi vardır.

 • Atın 4 doğal yürüyüş şekline; Adeta-Süratli-Dörtnal ve Gallop (Hücum Dörtnal) denir.

 • Atın adımlarına "Fule" denir.

Atın Alın Nişaneleri 

 • Abraş

 • Yıldız

 • Kartopu

 • Akıtma

 
Akıtma

İnceliğine ve aldığı kıvrımlara göre de kendi içerisinde hilal akıtma, yarım akıtma, tam akıtma, kesik akıtma, benekli akıtma, karışık akıtma gibi isimler almaktadır.

Ayak Nişaneleri

Sekinin uzunluğuna göre de; çizme seki, alçak seki, tam seki, yüksek seki gibi isimler verilmektedir.

Bu alın ve Ayak nişaneleri Atların kimliğini belirlemede ayırıcı özellikler açısından çok önemlidir. Her atın kimlik cüzdanlarında bu işaretler en ince detayına kadar belirtilir.


  Yorum Yap