Hoşgeldiniz Bugün 12 22 2014
#

Özel Okul ile Devlet Okulu Arasında Ne Fark Var ?

#
ada

Günümüzde birçok ebeveynin aklına takılan sorulardan birisi özel okullar ile devlet arasındaki okullar arasındaki eğitim farkıdır. Bu konu hakkında yüzlerce farklı yorum yapılsa da birçoğu eksik ve yanlıştır. Her iki okullarında kendince avantajları vardır. Bunlarda okullar arasında farklılıklar oluşmasına yol açmıştır.

Özel okullar ile devlet okulları arasındaki farklar nelerdir ? Diye soracak olursanız;

1) Özel okullarda eğitim daha kalitelidir. Çünkü öğrenciler için en iyi eğitim koşulları sağlanıp, eğitim verilirken birçok kaynaktan yararlanılabilmektedir. Ancak ülkemizde yüzlerce devlet okulu olduğundan birçok okulda öğrencinin eğitimi için gerekli kaynaklar tam olarak sağlanamamaktadır. Bu yüzden de eğitimdeki kalite özel okullara göre daha azdır.

2) Özel okullarda eğitim kaliteli olduğu gibi bir o kadar da pahalıdır. Ancak devlet okullarında eğitim ücretsizdir. Okulun ihtiyaçları dışında ek bir ücret ödenmemektedir.

3) Özel okullarda öğrenciler sınavlara karşı daha sistemli hazırlanır. Ek dersler, etütler, test çözme saatleri gibi birçok aktivite uygulanabilir. Ancak devlet okullarında öğrenci sayısının fazlalığı ve kaynak eksikliği sebebiyle yapılan aktivite sayısı sınırlıdır.

4) Özel okullarda sınıf mevcudu çok az sayıda olduğundan eğitim alanı çok daha kalitelidir. Ancak devlet okullarında yüksek sayıdaki sınıf mevcutları eğitimi olumsuz yönde etkilemektedir.


    Yorum Yap